10:31

Creme brulee

Znany na całym świecie francuski deser Creme brulee.

Klasyk wśród deserów.

 

Bardzo prosty i wykwintny jednocześnie. W jego skład wchodzą śmietanka, cukier i żółtka, ale deser słynie przede wszystkim ze swojej karmelizowanej skorupki, która pęka za pierwszym zanurzeniem łyżeczki w słodkim kremie.

Przy przygotowywaniu kremu ważną rolę odgrywają foremki. Nie powinny być one za duże (oryginalne foremki, takie jak na zdjęciach, mają średnicę 13cm) i nie za głębokie, najlepiej do 3cm wysokości. Jeśli macie ramekiny (kokilki) to one również się sprawdzą, tylko najlepiej nalewać krem do 2,5- 3cm ich wysokości. W za dużej lub za głębokiej foremce krem nie zetnie się równomiernie. Będzie dobry z brzegu, a w środku za płynny.
 
Gdyby ktoś miał obawy, że  może mu nie wyjść ten okrzyknięty sławą deser, to od razu was uspokoję że robi się go naprawdę łatwo i przyjemnie :)


 
Składniki:
  • 400ml słodkiej, płynnej śmietany 30- 36%
  • 100ml mleka
  • 1 laska wanilii
  • 4 żółtka
  • 50g cukru
Dodatkowo:
  • cukier do skarmelizowania (ok. 6- 7 kopiatych łyżeczek)
Sposób przygotowania:

Piekarnik rozgrzać do 150°C.
6- 7 foremek do Crème brûlée (w zastępstwie ramekiny) włożyć do żaroodpornego naczynia.
Żółtka i cukier wymieszać w misce trzepaczką.
Laskę wanilii przeciąć wzdłuż i za pomocą noża wyciągnąć ziarenka. Ziarenka przełożyć do garnka. Dodać śmietanę i mleko. Całość lekko podgrzać. Podgrzany płyn wlać powoli do żółtek z cukrem i wymieszać trzepaczką, aż cukier się rozpuści. (Śmietanę z mlekiem podgrzewa się po to, aby cukier łatwiej się rozpuścił)
Masę przelać przez sitko, a następnie rozlać do foremek.
Wodę zagotować w czajniku. Wrzątek wlać do żaroodpornej formy do połowy wysokości kremu. .
Piec ok. 45min., aż wierzch się zetnie.,
Foremki wyciągnąć z wody i pozostawić w temperaturze pokojowej do ostygnięcia. Kolejno wstawić do lodówki na co najmniej 3- 4 godz., a najlepiej na noc.
Każdą porcję posypać 1 kopiatą łyżeczką brązowego cukru. Cukier skarmelizować przy pomocy specjalnego palnika (najlepsza opcja) lub włożyć na chwilę, na najwyższą tacę do piekarnika ustawionego na funkcję grill.
Podawać od razu po przygotowaniu ( po pewnym czasie skorupka przestaje być chrupiąca i deser traci swój urok)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 W kuchennej krainie , Blogger